Bīsties! Akrilamīds uz šķīvja!
>> ceturtdiena, 2010. gada 1. aprīlis
Akrilamīds ir kancerogēna viela, kas rodas augstā temperatūrā apstrādājot ar ogļihidrātiem bagātus produktus, tie ir, katrupeļi Fri, čipši, ķiploku grauzdiņi, cepumi, maize, brokastu pārslas, kukurūzas čipši, konditorejas izstrādājumi, kafija u.c. Vairāk šeit!
Akrimalīda klātbūtni pārtikā atklāja zviedru zinātnieki 2002. gadā, pirms tam tā bija pazīstama kā rūpnieciskā ķimikālija un cigarešu dūmu sastāvdaļa. Šī viela var izjaukt DNK, izsaucot dažādas mutācijas, tā uzskata zinātnieki no Kalifornijas Nacionālā medicīnas centra "City of Hope" Kaut arī arilamīda klātbūtne pārtikā nav nekas jauns, tas ir bijis kopš tiem laikiem, kad cilvēks sācis termiski apstrādāt savu uzturu.
Pētījumu, ko veica un 2007. gadā publiskoja Māstrihtas Universitāte parāda akrilamīda saistību ar noteikta tipa vēzi, piemēram, olnīcu vēzi, sievietēm pirms menopauzes vecuma.
2002. gadā Vācu zinātnieki nāca klajā ar paziņojumu, ka kafijā atklāta ķīmiskā viela akrilamīds. Tomēr tā koncentrācija nav tik liela, kā citos cietes saturošos produktos. Zinātnieki pārbaudīja 27 maltās kafijas šķirnes un septiņas espresso šķirnes un visās atklāja akrilamīdu. Tika arī atklāts, ka zaļās pupiņās nesatur akrilamīdu, bet tas rodas grauzdēšanas procesā.
Jaunākie 2009. gadā veiktie pētījumi parāda saistību ar akrilamīdu un smadzeņu, plaušu, prostatas vēzi, ko veica Sabiedriskās veselības Harvardas skola.
0 komentāri:
Ierakstīt komentāru