Gaspačo.

>> otrdiena, 2010. gada 10. augusts



Tā kā ir sākusies tomātu sezona, nu vismaz manā dārzā, tad nolēmu dalīties lieliskā un vienkāršā svaigēdāju receptē, kurā izmanto tomātus.

Tātad tomātu gaspačo, receptes autore burvīgā Viktorija Butenko (Victoria Boutenko).

Blendera krūzē saliek:
5 tomātus
1/2 gl. ūdens
1/4 olīveļļas (es pieliku ķirbju eļļu)
2 daivas ķiploka vai aso piparu
1 ēdamk. medus (dateles vai rozīnes arī der)
1/4 citrona sulas, 1/2 tējk.
sāls un svaigs baziliks.

Var teikt, ka tas ir gaspačo buljons. :]
Tagad gabaliņos sagriež:
avokādo, saldo papriku, selerijas kātus, lociņus vai dilles.

Paredzēts 4-5 cilvēkiem.

Lai labi iet pie sirds.

Read more...

Par sākumu un beigām.

>> pirmdiena, 2010. gada 31. maijs

Labdien, draugi. Svaigēšanā pavadīju divus burvīgus mēnešus. Nekad savā dzīvē neesmu juties vai izskatījies labāk. Bet dzīve nav viegla lieta un mēs to vien darām kā mācamies, izbaudām dažādas lietas, pakrītam un ceļamies, daži ar nepieceļas. Es esmu atgriezies ceptā ēdiena pasaulē uz kādu laiku, kad sakopošu jaunu entuziasmu noteikti atgriezīšos svaigēdāju pasaulē. Droši vien rodas tīri dabisks jautājums: Kāpēc tad tā sanāca, ko?


Īsā atbilde- pietika. Nedaudz garāka būs apmēram tāda.
Svaigēšana ir līdzīga meditācijai. Kad cilvēks pārēdas ceptu ēdienu, piestūķēdams sevi līdz nemaņai, prāts nepārtraukti pukst: "Kā tu tā varēji? Vai cik smagi." Un blakus sēdētāji pie mielastu galda piebiedrojas Tavam aitu bara korim "Jā, jā, cik smagi." Un visas dienas garumā prāts vislaik kavējas pie šīs smaguma sajūtas, dodot signālu, ka vajag ēst vēl un vēl. Savukārt svaigēšanā pārēsties nav iespējams, nav iespējams sevi piestūķēt kā skapi ar vecām mantām. Un apmulsušais prāts nododas citām nodarbēm, piemēram, pieslēdzas informācijas laukam, tā ir tāda vieta, no kuras cilvēks ņem intuitīvas zināšanas, gaišredzību un tml.. Tur ir ierakstīts viss, kas ir bijis, ir un būs.

Tā kā svaigēšanā attīrās ķermenis un paplašinās aura un enerģijas smalkie kanāli, tad arī prāts dabiski atver kanālu, caur kuru sāk plūst tīra informācija. Strādāt ar šo informāciju vai nē, tas paliek cilvēka ziņā. Es, piemēram, svaigēšanā varēju meditēt 50 min un nejust kā paskrien laiks, galvā nepārtraukti dzima dažādas idejas par to, kas ir dvēsele, vai dievs. Es nevaru ietērpt šos jēdzienus primitīvos teikumos, vai abstrakcijās, ko radījis prāts. Prāts paliks nevīža šajās garīguma atskārsmēs un beigu beigās sevi iedzīs strupceļā, pierādot sev un citiem, ka vajag ar abām kājām stāvēt uz zemes. Pasaule neeksistē tāpēc, ka mēs to varam nosaukt vārdos. Tā tur vienkārši ir kā mūžīga enerģijas un mīlestības deja. Es zinu, ka tā tur ir narcise smaržo pēc narcises, tai ir dzeltena krāsa, trausla pēc savas formas. Kas notiek, ja mēs to aplūkojam agri no rīta, tikko ir uzaususi saule, mēs ieelpojam tās smaržu, šajā mirklī nav domas ir tikai tīrs veidols, tāda arhaiska sajūta, vienotība un vibrācija.

Es nedaudz aizrunājos, bet tās ir dziļi intīmas sajūtas, kuras katram atveras individuāli, katram savādāk. Un tas uzturs kādu mēs lietojam mūs iemidzina, atrauj no Veselā, noved stresā, iedzen apātijā un depresijā. Ir paveiks milzīgs darbs, lai izveidotu kulināriju, uztura mācību un milzīgas sintētiskā ēdiena rūpnīcas, lai tikai cilvēka bērnu turētu pie saitītes un barotu pie kopīgās siles. Un es atgriežos atpakaļ pie kopīgā galda, jo autsaiderim būt tomēr ir grūti, tevi vienkārši nesaprot un tu vairs nesaproti pārējos, kā tā var dzīvot. Tad lūk, es pagulēšu un ļaušu lai kulinārija mani iemidzina, gan jau kādreiz atmodīšos. Uz tikšanos draugi līdz nākamajai atmodai. Veselību un laimi jums, esiet modrāki par mani.

Read more...

Apcere

>> otrdiena, 2010. gada 25. maijs

Nesen izlasīju brīnišķīgu austrumu apceri un tā kā nejaušību dzīve praktiski nav, tad varbūt kādam noderēs.



Man nav dzimtenes
Zeme un debesis kļuvušas par manu dzimteni
Man nav cietokšņa
Nesatricināms gars ir mans cietoksnis
Man nav ieroča
Mērķtiecīga griba ir mans ierocis
Man nav mācības
Patiesības ceļš ir mana mācība
Man nav likuma
Taisnīgums ir kļuvis par manu likumu
Man nav skolotāja
Dzīve ir mans skolotājs
Man nav pavēlnieka
Ceļš ir man pavēlnieks
Man nav maģijas
Iekšējais spēks ir mana maģija.
Es rodu sevi tikai sevi pazaudējot.

Read more...

Novācam ražu jeb kviešu zelmenis 2

Pagājusi jau nedēļa kopš iestādīju kviešus. Visi ir kārtīgi saauguši un sazaļojuši. Kopā man ir astoņas mazas kastītes ar zaļo zāli. Katru dienu dzeršu pa vienai glāzei zelmeņa sulas. Šodien pēc idejas vajag iestādīt atkal astoņas kastes ar graudiem, lai pēc nedēļas atkal būtu raža. Bet tā kā es nedzīvoju siltumnīcā, bet gan nelielā dzīvoklī kopā ar dredu meiteni, tad kviešus sastādīšu, kad būšu jau izdzēris visu šo ražu.

Kā tad notiek sulas spiežana? Es rīkojos gaužām vienkārši. Nogriežu visas zaļās lapiņas, salieku tās blenderī un pieleju glāzi ūdens, visu masu izlaižu caur marli. Un sula gatava.

Protams, var iegādāties speciālu kviešu zelmenim paredzētu sulas spiedi.

Garša kviešu zelmenim ir salda un patīkama. Un uz augšu nemaz nerauj, no kā es visvairāk baidījos :]

Re, Bobijs no Varenā Hila (King of the Hill) arī dzer kviešu zelmeni.

Read more...

Kviešu zelmenis un enzīmi.

>> trešdiena, 2010. gada 19. maijs

Pirmais, kas piemin Dzīvo ēdinu ir Jēzus Kristus zemāk pieminētajā esēņu evaņģēlijā. Savukārt Pasaules Miera evaņģēlijā no esēņiem IV daļā teikts, ka visa zaļā zāle ir piemērota cilvēka ēšanai, it īpaši zaļais zelmenis no graudiem.

1940. gadā Čarlzs Keterings (Charles Kettering), General Motors priekšsēdētājs, ziedoja prāvu naudas summu, lai izpētītu augu hlorofilu. Hlorofilu pētīja īpaša ārstu komisija, izmantojot visu FDA pieprasītos standartus. Tika uzrakstīti vairāk kā 40 raksti dažādos medicīnas žurnālos par hlorofila vareno dziedinošo spēku uz cilvēka organismu. Vēlāk šis atklājums tika nolemts aizmiršanai. Kāpēc? Ļoti vienkārši. Zāļu kompānijas nojauta, ja katrs indivīds zinātu, ka hlorofils no viņu mājas dārza spēj ārstēt daudzas slimības, viņi nepirktu dārgās farmācijas tabletes. Un vispār, kurš ar šādu atklājumu var nopelnīt? Tāpēc tas tiek pasludināts par pseidozinātnisku. Atkal spēlējam spēli- mēs labie, jūs sliktie.

Nedaudz vēlāk pēc hlorofila pētījuma, kāda drosmīga sieviete Bostonā vārdā Anna Vigmora (Ann Wigmore), uzspļāva visai tradicionālajai medicīnai un izārstēja sevi no vēža vienkārši dzerot zaļas zāles sulu. Vēlāk viņa sāka tuvāk pētīt augu dziedinošās spējas. Kopā ar Dr. Erpu Tomasu (Dr. Earp Thoma) atrada vairāk kā 4700 dažādas cilvēkam ēdamas zaļās zāles un lapas. Vēlāk nonāca pie secinājuma, ka viss piemērotākā un enzīmiem bagātākā ir kviešu zelmeņa sula. Viņa aizsāka institūtu Bostonā (AnnWigmore Institute), uzrakstīja 35 grāmatas par zaļajiem zelmeņiem un dzīvo uzturu kā arī iedvesmoja daudzus cilvēkus visā pasaulē izārstēt savas slimības.

Kopš Annas Vigmoras laikiem ir bijuši arī citi pētījumi šajā jomā. Piemēram, Japānu farmaceita un zinātnieka Jošihide Hagivara (Yoshihide Hagiwara) veica pētījumus par miežu zelmeni. Pats būdams smagi slims pēc daudziem neveiksmīgiem mēģinājumiem sevi ārstēt ar tabletēm un tradicionālo medicīnu, nonāca pie secinājuma, ka tieši sintētiskās tabletes padara cilvēku vēl slimāku.

Un J. Hagivara sāka studēt klasisko Ķīniešu medicīnu un atrada seno Ķīniešu medicīnas ārstu teikto, ka ēdiens ir tas, kas dod īstu veselību un kļūst par vislabākajām zālēm. Mūsdienu Rietumu medicīnas tēvs Hipokrāts ir izteicies līdzīgi- Lai tavs uzturs būtu tavas zāles. Anna Vigmora mācija, ka cilvēka ķermenis pats kļūst par ārstu, kad tam tiek iedoti pareizi darbarīki (Dzīvs ēdiens).

Piemēram, kviešu zelmenis satur visus cilvēkam nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas, bet pats galvenais, ka tajā ir enzīmi jeb fermenti. Kas tie tādi? Izrādās, ka enzīmi ir tie, kas atšķir dzīvu pārtiku no mirušas. Doktors Eduards Houels (Dr. Edward Howell), viens no dabiskās atveseļošanās sistēmas pamatlicējiem, secināja, ka "dzīvības enerģijas vienības" sairst temperatūrā, kas augstāka par piecdesmit grādiem.

Fermenti ir vielas, kas padara iespējamu dzīvību kopumā. Tie ir kā strādnieki, kas veido organismu tāpat, kā celtnieki būvē māju. Barības vielas, vitamīni un minerālvielas ir tikai būvmateriāli, visu darbu paveic fermenti. Fermenti sastāv no olbaltumvielu transportētājiem, kas uzlādēti ar enerģiju tāpat kā elektriskā baterija.

Kā tad mēs tiekam pie šiem fermentiem?

Kad cilvēks ir jauns dabiski iedzimtie enzīmi piepilda katru šūnu, gadiem ejot, cilvēks iztērē savus dārgos enzīmus ēdot ceptu ēdienu, patogēnie mikrobi, vīrusi, ķīmiskie medikamenti un uztura bagātinātāji, tikai palīdz izlietot organismā enzīmus. Testi ir pierādījuši, ka 70 gadus veciem cilvēkiem ir uz pusi mazāk enzīmu nekā 20. gadus vecam cilvēkam. Novecošana ir enzīmu izsīkums. Aizkuņģa dziedzeris, kas ražo gremošanas veicinošos enzīmus ar gadiem kļūst mazāk prasmīgs un nesaražo pienācīgu daudzumu enzīmu. Tas nozīmē divas lietas: gremošanas traucējumi un samazināta vitamīnu un minerālvielu uzņemšana no ēdiena. Jūs varat ēst sabalansētu uzturu, tomēr ciest no vitamīnu trūkuma, kas var novest pie to trūkuma organismā. Šāds bioķīmiskais process var novest pie svara uzņemšanas. Korpulents cilvēks ciešs no totāla enzīmu trūkuma organismā. Agra novecošana un organisma nespēja cīnīties pret slimībām ir tikai enzīmu trūkuma iemesli.

Šī ierobežotā enerģijas rezerve ir domāta visam mūžam. Tas tā kā saņemt noteiktu starta kapitālu, ja visu iztērēsi iestāsies bankrots. Tā arī šajā situācijā, iztērēsi visu enzīmus, apsīks viss vitālais spēks. [Zelands 92-94, 2008]

Kā uzsver Dr. Eduards Houels, tas ir viens no galvenajiem iemesliem visu slimību, priekšlaicīgas novecošanās un pāragras nāves iemesliem. Termiski neapstrādāts ēdiens satur savus fermentus, kas ļauj īstenot autolīzi- ēdiens tiek viegli sagremots, tāpēc, ka vārās pats savā sulā. Taču, lietojot uzturā ceptu un vārītu uzturu, kur visi fermenti ir nogalināti, organisms ir spiets lietot pats savus dārgos fermentus. Tas tad arī izraisa fermentu potenciāla samazināšanos.

Divas unces (60 ml) zaļā zelmeņa ir ekvivalents četrām uncēm zaļo dārzeņu (114 g) . Tukšā kuņģi tas asimilējas 20 minūšu laikā. Hlorofila (zaļajā zelmenī) un hemoglobīna molekulārā uzbūve ir līdzīga. Vienīgā atšķirība ir tāda ka centrālais elements hlorofilā ir magnijs, bet hemoglobīnam ir dzelzs. Hlorofils organismā no indīgā ogļskābā dioksīda atbrīvo skābekli. Tas kavē un samazina anaerobo baktēriju (slimību izraisošie mikroorganismi) veidošanos un normalizē asinsspiedienu kā arī stimulē audu šūnu augšanu. Zaļā zelmeņa sula izlīdzina rētas plaušās, kuras veidojas no rūpnīcu un mašīnu gāzēm. Palīdz izvadīt toksīnus no organisma, paaugstina dzelzs līmeni asinīs. Novērš blaugznas un matu sirmumu, ja ar zelmeņa sulu izmasē galvas ādā. Ar zelemeni skalo muti, lai novērstu zobu sairšanu un bojāšanos, palīdz pret sāpošu kaklu. Skalo dzimumorgānus ja ir iekaisums. Palīdz pret ādas psoriāzi un ekszēmu. Zaļais zelmenis ir bagātākais A un C vitamīna avots. Kā arī ir Ca, Mg, Fe, P, Zn, Co.

Es pats iestādīju astoņas kastes ar kviešu zelmeni. Tā kā mans fotoaparāts ir pie Milzītes, tad parādīšu from google, kā izskatās mana palodze.


Kviešu zelmeni audzē ļoti vienkārši. Pa nakti iemērc kviešus un no rīta piebriedušos graudus iestāda mitrā zemē. Vasaras laikā zelmenis izaug nedēļas ar pus laikā. Zelmeņa zaļo daļu nogriež un samaļ gaļas mašīnā, ar marli sulu atdala no biezumiem. Viena glāze dienā apgādās organismu ar 30 reizes vairāk vitamīniem nekā vesela bļoda jūsu iecienītāko dārzeņu.


Avoti:

1. Zēlands, Vadims. Realitātes Pavēlnieks. Convictor, 2008.

2. http://www.growwheatgrass.com/ (skat. 19.05.2010)


Read more...

Jēzus Kristus par svaigēšanu.

>> piektdiena, 2010. gada 14. maijs

Kristietības vēsturē vairs nav noslēpums, ka tā saucamo Svēto rakstu ir daudz vairāk nekā tikai Bībelē apkopotie. Tā kā kristiešiem patīk pasauli dalīt labajos un sliktajos džekos, tad ārpus bībeles esošie evaņģēliji (lat. euangelium euangelion ‘laba vēsts’) tiek pasludināti par apokrifiskiem (lat. apocrypha (scripta)slēpti raksti’ <>apokryphos ‘slepens’). Viens no tādiem evaņģēlijiem ir Esēņu Miera evaņģēlijs. Esēņi bija kristiešu sekta, kuri dzīvojuši Nāves jūras rietumu krastā, lieli askēti un garīgu mērķu dēļ pašdisciplinēti. Tā viņi tur dzīvojās tuksnesī bez sievietēm, bez mājas priekiem un bez naudas. Savus svētos rakstus turējuši slepenībā. Mūsdienu kristīgo sektu pētnieki uzskata, ka Jēzus Kristus piederējis pie esēņu sektas. Savukārt citi uzskata, ka esēņi ir no Indijas nākušo budistu misionāru tiešie pēcteči. Daži droši vien lasot domā, kāpēc es vispār runāju par kaut kādu esēņu sektu? Izrādās, ka esēņu evaņģēliji apraksta paplašinātākus Jēzus Kristus sprediķus, kur viņš aicina:

"Jeb arī patiesība es Jums saku, kas nokauj- nokauj pats sevi, un kurš ēd nokautus zvērus- ēd nāves miesu. Jebšu viņa katra asins lāse,viņu asins pārvēršas indē, viņa elpa viņu elpu pārvērš puvušā smirdoņā, viņa miesa viņu miesās- strutainās brūcēs, viņa kauli viņu kaulos- par kaļķi, viņa iekšiene viņu iekšienē- pūžņošanā, viņa acis viņu acīs ietin plīvurā, viņa ausis viņu ausīs- sēru trubā. Un viņa nāve paliks par viņu nāvi. " (šeit)

"Nekaujiet ne cilvēkus, ne zvērus, ne to, kas kļūst par Jūsu barību. Jebšu Jūs ēdat dzīvu barību. Tā Jūs piepildīs ar dzīvību, bet ja Jūs nokaujat savu barību, tad tā nokauj Jūs. Jebšu dzīvība nāk tikai no dzīvības, bet no nāves vienmēr rodas nāve. Jebšu viss, kas nogalina Jūsu barību, tāpat nogalina Jūsu ķermeņus. Un viss, kas nogalina Jūsu ķermeņus, tāpat nogalina Jūsu dvēseles. Un Jūsu ķermeņi kļūst par tiem, kas ir Jūsu barība, tāpat kā gars Jūsu tas, kas ir domas Jūsu. Tāpēc neēdiet neko, kas bija iznīcināts ar uguni, salu vai ūdeni. Jebšu arī apdegusī, sapuvusī vai sasaldētā barība tāpat arī sadedzinās, sapūdēs un apsaldēs Jūsu miesu. Jebšu patiesība es Jums saku, dzīvojiet tikai ar dzīvības uguni un netaisiet ēdienu savu uz nāves uguns, kas nokauj Jūsu barību, Jūsu miesu un tāpat arī dvēseles Jūsu." (turpat)

Tāpat arī esēņu evaņģēlijs apraksta Jēzus Kristus padomus iztīrīt zarnas no tārpiem, kā ēst Dzīvo Dieva maizi no diedzētiem graudiem. Ja ir interese noteikti palasiet. Šos evaņģēlijus 1923. gadā Vatikāna slepenajos arhīvos atrada un no senebreju valodas pārtulkoja ungāru lingvists un filosofs Edmunds Šekelis (Edmund Bordeaux Szekely). Kāpēc šie evaņģēliji nav iekļauti tradicionālajos baznīcas kanonos? Tāpēc, ka tie ir neērti un pārdroši.
Pats es neesmu liels Jēzus mantojuma jeb kristietības fans, vairāk uz Jēzus tēlu un sūtību skatos caur R. Šteinera antropozofu skolu vai kādu citu ezotērisku mācību. Bet ne jau par to ir stāsts, bet gan fakts, ka pats Jēzus Kristus ir sludinājis veģetārismu svaigēšanas formā.


Read more...

45. diena. Nedaudz par kotletēm.

>> ceturtdiena, 2010. gada 13. maijs

Es pacelšu neērti diskutējamu tēmu par dzīvnieku nokaušanu. Nedomāt un nediskutēt, ētiskās un tiesiskās kategorijās par dzīvniekiem ir bezatbildīgi un negodīgi. Vēlos nedaudz ieskicēju savas pārdomas, kuras man parādījušās šajās pēdējās dienās. Neizmantoju filosofiskos terminus, kurus nepārvaldu, un arī apzinos to, ka katram pieminētajam argumentam var atrast pret argumentu, kuru neaplūkoju, jo savādāk tas mūs ievestu no viena grāvja otrā.


Viss sākās ar to, ka man spiež puncīti no gaļas ēdiena. Tas ir subjektīvs pārdzīvojums, jo es nezinu, vai kaimiņu Jurim arī spiež puncīti, kad viņš ēd karbonādi. Tad es sāku savādāk attiekties pret cūkām, iespējams, kādu iegādājos kā mājdzīvnieku, lai jau rušinās savā nodabā dārzā. Es ar šo cūku satuvinos, viņa ir priecīga mani redzēt (man tā gribētos domāt), tā skraida apkārt un uzvedas līksmi (tā es secinu). Saprotu, ka tai ir patīkami atrasties savā vaļā.

Bet mans kaimiņu Juris domā savādāk, un vispār viņš ir miesnieks, un parasti cūkas nokauj, notecina asinis un muskuļus pārdod kā karbonādi. Cūka nevar pateikt: "Zini, Juri, man patīk skraidīt apkārt, nevis tikt uzaudzinātai un tapt nokautai." Tāpat arī mēms cilvēks nevar rīkoties līdzīgi. Vai tāpēc mēs viņu drīkstētu nokaut? Te var teikt, ka cūkai nav apziņas, tāpat arī mēmam cilvēkam nav apziņas, jo viņš to nevar aizstāvēt. Kāpēc tad (bezapziņas) dzīvnieks aizstāvas, brēc, spārdās un pretojās, kad tiek nokauts?

Es turpinu izklāstīt savas domas ietiepīgajam kaimiņam, novedot tās līdz iznākumam, ka cūkām ir tiesības ganīties pļavās nevis tikt nokautām. Kaimiņš varētu iebilst, tad tādā gadījumā, kurš garantēs cūkas drošību no vilkiem? Mēs varam šim momentam uzgriezt muguru apgalvodami, ka dabas barošanās ķēdīte tiks ar to galā labāk par cilvēka iejaukšanos tajā. Jautājums, kur šajā barošanas ķēdīte ir pats cilvēks? Un vispār runa ir par to, kā attiekties pret mājdzīvniekiem kā ēdienu.

Es turpinu aizstāvēt cūkas tiesības uz dzīvību un noteiktu brīvību, jo viņa to nevar izdarīt savā vietā. Nav godīgi Tev nokaut cūku un to apēst tikai tāpēc, ka Tu to vari izdarīt. Cilvēkam atšķirībā no vilka ir izvēle un daudz lielākas iespējas, jo neesmu dzirdēji, ka vilks runātu par ētiku. Vilks arī nesāks pārtikt tikai no nokritušajiem augļiem no koka, vai zaļām lapām. Es nezinu, cik šaura ir vilka no dabas ieliktā instinktu programma, bet es toties zinu, ka cilvēkam ir izvēle, vadoties pēc ētiskiem spriedumiem. Tāpat arī cilvēks var nokaut cūku kā ciklops Odiseju, tikai tāpēc, ka stiprāks, bet pārākuma spēks viņam nedod tādas tiesības tā rīkoties. Ciklops kā radības kronis?

Bet mēs tomēr neēdam visas dzīvās radības. Kas notiktu, ja es nokautu un apēstu suni? Labākajā gadījumā mani uzskatītu par jokainu, sliktākajā ieslodzītu cietumā uz maksimālo termiņu- četriem gadiem vadoties pēc dzīvnieku aizsardzības likuma panta. Kāpēc suņa tiesības tiek aizstāvētas, bet cūkas tiesības netiek? Kas nosaka to, ka cūkas var brīvi kaut un ēst? Valdība? Sabiedrība? Var jau teikt, ka mūsu kultūrā tā ir iegājies ēst cūkas šņukuri uz Ziemassvētkiem. Tā ir tradīcija. Bet var arī būt tradīcija visus vīriešus, kas sasnieguši 60. gadus nogrūst lejā no Zvārtas ieža, pirms tam ietērpjot tradicionālajā tautas tērpā. Vai mums vajadzētu uzskatīt tradīciju par pieņemamu tikai tāpēc, ka tā ir tradīcija? Es domāju, ka jāturpina pārskatīt mūsu vienošanās attiecībā pret mazajiem brāļiem.

Read more...

43. diena

>> trešdiena, 2010. gada 12. maijs

Drīz jau būs pagājuši divi mēneši svaigēšanā, par ko es ļoti priecājos. Pēdējā laikā ir maz sanācis domāt un lasīt jaunu informāciju par svaigēšanu, un iespējams tik daudz nepārdomāju, ko ēdu. Esmu novērojis, ka dažreiz aizmirstu paēst. Piemēram, no rīta apēdu banānu, daru savus dienas darbus un ap 16 vakarā konstatēju, ka varētu kaut ko uzēst, negribas, bet it kā vajag, jo neesmu neko ēdis.


Nedaudz pastāstīšu par savu ēdienkarti. Pirmās divas nedēļas svaigēšanā es cītīgi pārdomāju, ko un cik daudz es apēdu, lai pietiek visas olbaltumvielas, respektīvi, lai viss ir sabalansēts. Tāpēc ēdu daudz diedzētas pupiņas, kviešu graudus un audzētos zaļumus. Kā arī ziedputekšņus pa 50 g dienā.
Tagad pēdējās divas nedēļas neesmu ēdis diedzētas pupiņas, bet katru dienu izdzeru 400 ml spinātu biezsulu ar banānu, citronu un medu. Ja dienā neesmu izdzēris biezsulu jūtos tā it kā kaut kas nav līdz galam apēsts. Tad vēl gandrīz katru dienu taisu sezama sēklu jogurtu ar zemenēm un banāniem. Un salātos lietoju ļoti daudz linsēklu eļļu, gribās kārtīgi taukainus salātus. Esmu atsācis dzert dažādu augu uzlējumu tēju, dienā pa divas krūzītēm.

Pa šīm 43 dienām esmu zaudējis ap 2 kg sava svara, pirms tam svēru 68 kg. Mans mērķis nav nomest svaru, tāpēc domāju, ka pēc kāda laiciņa es to atgūšu.

Read more...

38. diena

>> piektdiena, 2010. gada 7. maijs

Kā jau paziņoju četras dienas biju atgriezies pie termiski apstrādāta ēdiena. Neizjutu ne mazāko vainas sajūtu vai sevis šaustīšanu, toties izjutu smagu fizisku diskomfortu, piemēram, sāpes vēderā. Sapratu, ka tā nevar turpināties, saņēmos un pārgāju atpakaļ uz svaigēšanu. Atgriešanās svaigēšanā izraisīja divreiz lielāku diskomfortu. Sāka sāpēt galva, visu laiku gribējās gulēt, pirms tam ēstie salāti bija negaršīgi un pretīgi. Vienīgais, ko gribēju, bija medus un ziedputekšņi. Vienu nakti asiņoja deguns un veselu dienu bija diareja. Neizklausās tik traģiski, cik es te uzskaitu šos visus detoksikācijas simptomus. Ķermenis ar visu savu spēku centās īsā periodā izvadīt no organisma visus draņķus, ko biju saēdies. Turpināju sevi motivēt, iedvesmot (nemelošu nebija viegli) un meklēt informāciju. Kāpēc nav ieteicams strauji pāriet svaigēšanā un kāpēc ir tāds nogurums?


Izrādās, pagājušajā gadsimtā Arnolds Ehrets atklāja interesantu likumsakarību sakot, ka toksīnu eliminācija (izvadīšana) no organisma tiek pārtraukta, kad vārīts ēdiens iekļūst kuņģī. Tas nozīmē, ka svaigi produkti iedarbina spēcīgu attīrīšanās mehānismu, kuru pavada nogurums un bezspēks. Vārīts, nedzīvs ēdiens neiedarbina šādu mehānismu, neizvada toksīnus, bet tikai viņus uzkrāj organismā. Tāpēc resni cilvēki īstenībā ir kaulu kambari, viss ķermenis ir piestūķēts ar neizvadītiem sārņiem, mirušiem audiem.

Tas arī nav viss, jo termiski apstrādāts ēdiens bloķē ķermeņa attīrīšanās mehānisku, organisms it kā kļūst paralizēts. Ķermenis sāk prasīt ēdienus, kas izraisa intoksikāciju, līdzīgi ir ar tabaku, alkoholu un narkotikām. Sākas lomkas. Sanāk, ja cilvēks atmet smēķēšanu organisms sāk tīrīties no ogļskābās gāzes un cilvēks izjūt narkotisku vēlmi uzpīpēt kādu cigareti. Toksīnu elimināciju (izvadišanu) pārtrauc kārtēja cigarete un cilvēks izjūt komfortu. Un dzīve ir atkal skaista! Šis apburtais loks turpinās līdz cilvēks nomirst, jo toksīnus vairs nav kur noglabāt un sirds vairs neiztur lielo slodzi.

Read more...

Nedaudz brīvāks no ĢMO!

Ģenētiski modificētie produkti ir sāpīgs bubulis, parasti tiek pavadīts kopā ar tādām emocionālām negācijām, ka ēdot ģenētiski modificētu kartupeli dzimst kropli bērni un vispār trešajā paaudzē vairs bērni nedzims. Apmēram 80% Latvijas iedzīvotāju iestājas pret ģenētiski modificētiem objektiem. Tagad pieļausim domu, ka Latvijā aizliedz audzēt ĢMO, jo mēs iestājamies par to, lai neiejauktos Dabas Mātes norisēs. Bet Igaunija un Lietuva audzē ģenētiski modificētu rapsi, kurš izaug daudz garāks, stiprāks pret salu, vēju un vispār ievāc trīsreiz lielāku ražu, nekā Latvijas zemnieks ar parasto rapsi. Sanāk, ka biodegvielā Latvijas zemnieks ir izkonkurēts. Kāpēc Eiropas Savienībai iepirkt dārgāku, mazākā daudzumā un ģenētiski nepārveidotu rapsi no Latvijas?


Ir arī doma lielveikalos atsevišķi izcelt ģenētiski modificētus produktus, kuri noteikti būs lētāki. Nesen biju lielveikalā un pamanīju, ka pie dārzeņiem stāv divas kastes ar gurķiem. Vieni gurķi ir no Spānijas un maksā Ls 0.35 gabalā, kamēr Mārupes gurķi maksā Ls 1.05 kilogramā. Pastāvot piecas minūtes pie dārzeņu stenda pamanīju, ka pircējs nav noskaņots patriotiski izvēloties gurķus. Vispirms ielūkojas maciņā, tad padomā pie sevis, ka tomēr nevar nopirkt to dārgāko gurķi. Un vispār kāda tur starpība salātos ar Marokas tomātiem. Kas notiks, ja parādīsies ģenētiski modificētie tomāti, gurķi no Vācijas, Spānijas, kuri būs krietni lētāki?

Es atbalstu Latvijas zemes draugu kustību, bet sabiedrībai jābūt vairāk informētai, kā tikai emocionālā līmenī par to, ka var dzimt kropli bērni ar sešām ausīm un tml.. Var būt ģenētiski modificētiem produktiem nevajag pieiet tik kategoriski un viennozīmīgi paust "Nē" nostāju. Var būt dažus modificētus augus ir vērts audzēt.

Read more...

33. diena Krīze jeb jauns posms svaigēšanā.

>> sestdiena, 2010. gada 1. maijs

Katram svaigēdājam pienāk brīdis, kad iestājās tā saucamā svaigēšanas krīze, vadzis lūzt un vecie ēšanas paradumi atgriežas. Tas notiek brīžos, kad jūties emocionāli tukšs, un ēdiens ir vienīgais mierinājums. Salda šokolāde, vai pilns šķīvis ar makaroniem, galvenais ir piepildīt savu vēderu līdz bezsamaņai. Ja jau es publiski apspriežu svaigēšanas dzīvesveidu, ir jārunā par visām ēnas pusēm.


Tātad četras dienas jau ēdu vārītu ēdienu. Man pašam jānonāk skaidrībā, kāpēc es atgriezos pie vecajiem ieradumiem? Šķiet, es biju uzcēlis monolīta sienu ar likumiem. Just for fun svaigēšanu biju pārvērtis par ortodoksālu reliģiju, kad vairs nespēju pildīt savu pašpārliecināto lomu, es pats sevi izslēdzu no savas ortodoksālās draudzes. Jā, un es sevi uzskatīju arī par labāku nekā citi, diemžēl. Tad izlasīju Viktorijas Boutenko paziņojumu, ka viņa ir 95% svaigēdāja. Vakar lasīju nelielu gabalu no Platona "Eutifrona", kur Sokrāts prasīja Eutifronam- Vai dievi dievbijīgo mīl tāpēc, ka tas ir dievbijīgs, vai tas ir dievbijīgs tāpēc, ka dievi to mīl? Un tad es sapratu. Visa svaigēdāju kopiena ciena V. Butenko tāpēc, ka viņa ir 100% svaigēdāja, vai viņa ir 100% svaigēdāja tāpēc, ka tiek cienīta? Izrādās viņa grib būt godīga pret sevi un citiem, paziņodama, ka ir 95% svaigēdāja, ka visa amerikāņu raw food kopiena lādē viņu no ādas laukā. Protams, tā ir viņas dzīve, ar viņas personīgajām izvēlēm, iespējams, es nevīlos viņā, bet viņas tēla, ko biju fanātiski radījis, nemaz nepazīstot šo brīnišķīgo cilvēku.

Šķiet, ka pa šīm dienām esmu izēdis visu Rimi konditorijas nodaļu. Kopā deviņas kūciņas vārdā Pārsla un sešas kūciņas vārdā Vāverīte, kur var izdomāt tādu nosaukumu kūkai, kas izskatās pēc trubas ar krēmu (hihi, vāverīte). Galvenais ir tas, ka pēc katras maltītes tu jūties slikti, vēderā spiež un velk uz miegu. Vissliktāk jutos no aukstās zupas ar kefīru, sautējuma ar kartupeļiem un pankūkām no miltiem. Tā ir slow motion nāve. It kā ēdu bet sāta nav.
Apēdot kūciņu, es ieguvu 5 minūšu ilgu baudu, vēlāk 2 stundu ilgas vēdera sāpes. Dzēru kafiju ar pienu, kaut arī neizjutu nogurumu. Dzēru šo šķidrumu, jo to taču drīkst tagad darīt! Sekas. Visu dienu uzvilkts neirotiķis. Kafijas baudīšana manā apziņā iepludināja ainiņu, kur agri no rīta cilvēks kādā ielas kafejnīcā nesteidzoties bauda tasi kafijas, lasa rīta laikrakstu, ar skatienu pavada pilsētu, kā tā mostās. Brīnišķīga mirāža. Kafija, kūciņas, cigaretes, košļenes, brokastu pārslas u.c. ir enerģētiskas vienības, ko radījušas industrijas. Kafija ir materiāla substance, dzerot kafiju mēs gūstam enerģētisku baudu, kuru mums iepludina milzīgs parazītisks enerģētisks kamols. Sakot "Jā, jā malacītis, dzer neparko neuztraucies, esi tāds kā šie veiksminieki!" Tos var saukt par egregoriem, V. Zēlands tos dēvē par svārstiem, K. Vilsons un K. Kastaņeda par apziņas parazītiem. Es tos varu saukt par gumijas lācīšiem, jēga no tā nemainīsies.

Naivais prāts ļāvās sevi apčakarēt, sakot, ka apēd vārītus rīsus un dzīvo laimīgs, jo redzi visi tā dzīvo. Nesprēgā esi zems kā zāle. Esmu apvests ap stūri. Ja kādam tirgū čigāns ir pārdevis kreklu un ceļā uz mājām tu jau apceri, cik labi tas izskatīsies Tev mugurā un kā tu iesi uz balli, bet kad atver paku, skaties, ka piedurkne nogriezta un vispār tu bija vieglā hipnotiskā eiforijā un tev iebaroja surigātu. Tagad tu esi viens aci pret aci ar realitāti, un šajā mirklī tu piederi sev vairāk nekād jebkad agrāk savā dzīvē. Ja kādam tā ir bijis, tad var saprast mani. Svaigēšana es atgriežos. Welcome back. Tikai šoreiz es rīkošos savādāk, mācīšos no savām kļūdām. Mēs visi tikai mācamies. Tā nav ortodoksāla reliģija.

Read more...

Paralēli grāmatām.

Dievišķo dzīvi koordinējot atcerieties,
nedrīkst palikt sākumstāvoklī.
Pasakās arheologi pārtiek no siltām domām un mūmijām.

Mēģināt kustības.

Kādi vingrinājumi?
Pierakstiet!

-Dzīvoties pa saules pusi uz ielas
-Ikviena nepatikšana ir skriemelis no mugurkaula
-Labāk taisnība kā vilks, kas saplosa brīnumskaistu aitu
-Ārsts atvaļinājumā ir skumjš.

Iegaumēt,
ka Visumā biežāk ierodas viss nabadzīgākie.
Tie skrien, nēsājas apkārt, balstās, baidās.
Un beigās zināšanas nesteidzas meklēt atbildes.

Un tad ir jānomazgājas.
Kājas palīdzēs atbildēt neapzināti.
Ārstam dzejnieks ir slimība.
Koncentrējies!

Read more...

31. diena Do it yourself jeb Mājas žāvētava

>> pirmdiena, 2010. gada 26. aprīlis

Šodien Biotēkā nopirku Raw Food krekerus pa Ls 3.80, biju pilnīgi satriekts, ka svaigēšanā var atļauties nobaudīt kaut ko, kas ir nedaudz pietuvināts maizei. Protams, krekeru cena ir brīnišķīgi augsta, lai tos baidītu katru dienu un lai pats pagatavotu krekerus ir nepieciešama žāvētava (dehydrator), bet šo ierīci es negrasos iegādāties tuvākajā laikā. Kā lai pagatavo tos sasodītos svaigēdāju krekerus? Izrādās vienkārši. Pats mājās uztaisi dehidrātoru! Do It Yourself.

Par pamatu iedvesmai un mazajam mājas vorkšopam smēlos šeit.
Nedaudz advancētāka mājas žāvētāja piemērs atrodams šeit.

Atrodam kartona kasti un izklājam to ar cepamo foliju.



Izveido krekera masu. Sablenderē kopā mandeles, saulespuķu sēklas, sakapā sīpolu un ķiploku, smalki sarīvē burkānu. Kā arī pievieno sāli, piparus, zaļās garšvielas. Visu masu plānā kārtiņā izklāj uz cepamā papīra.



Tā kā mūsu Home Made žāvētavas sirds ir 75 vatu spuldzīte mums vajag atrast sietiņu uz kā uzlikt krekera masu. Mūsu vorkšopā Knope nāca klajā ar ģeniālu ideju- izmantot badmintona raķeti kā žāvētaja atvilktni.



Te jau drīkst nedaudz ierēkt par mums, bet tikai nedaudz, jo šitā uzparikte strādāja. Izmērījām kastes temperatūru un tā bija nedaudz virs 40 grādiem. Karstums bija atbilstošs visiem svaigēdāja principu normatīvajiem aktiem.



Tā mēs žāvējām krekera masu veselu stundu. Apaļais plācenis palika jau nedaudz oranžāks, droši vien burkānu dēļ.



Tā kā žāvēt vajadzēs kādas 8 stundas, ja ne vairāk, sākām gatavot pusdienas. Mazgājot salātu lapas stāstīju Knopei, ka internetā lasīju, ka vēl var žāvēt uz radiatora vai cepeškrāsnī. Un tad Knope pateica maģiskus vārdus: "Klau, man taču ir cepeškrāsns." Izrādījās, ka cepeškrāsns ir iecerēta arī kā augļu un dārzeņu žāvētava, respektīvi, temperatūru var noregulēt zem 40 grādiem.



Krekera masu žāvējām kādas 5 stundas, tas bija palicis gandrīz ciets. Tā kā sēklas un riekstus nebijām sablenderējuši smalkā konsistencē mūsu krekeris nedaudz juka laukā. Āboliem un banāniem droši vien jāžāvējas visu nakti, lai tie pilnībā būtu izžuvuši.



Droši varu apgalvot, ka mājās var uzbūvēt pats savu dehidrātoru ar maziem ventilātoriem vai divām 60 vatu spuldzītēm. Man jau galvā ir doma kā uzbūvēt dehidrātoru no mājas sildītāja.

Read more...

Viktorijas Boutenko lekcija Maskavā 23. februārī 2010. gadā

Read more...

Say No to Chocolate.



Izrādās pārejot uz svaigēšanu nav obligāti jāaizmirst šokolādes garša. Šokolādes trifeles var viegli uztaisīt no karobes pulvera, valriekstiem un medus.

Read more...

27. diena Tradicionālais ēdiens.

>> ceturtdiena, 2010. gada 22. aprīlis

Šodien bija internacionālais vakars, katra valsts prezentēja savu kultūru, paražas un ēdienu.

Lietuviešu galds. Viņi bija līdzi paņēmuši pikantu sieru, praņikus, šokolādes kasti, kaltētu desu, maizes kvasu (Duonos Girn), kuru ražo kopš 1665. gada. Tad vēl uz galda bija divu veidu alus šķirnes- Švyturys (ražo kopš 1784. gada) un Kanupils 2006. gadā ieguva pasaules labākā alus titulu. Vēl viens dzēriens bija medots šņabis ar jauku nosaukumu TRAKA MIDUS, maksā apmēram Ls 6 un ir ap 15% stiprs.



Latviešu galds. Brīnišķīgas Latvijā ceptas tortes, ādažu garie čipši, Laimas konfektes, zefīri, rupjmaize ar kaņepju sviestu un Rīgas balzāms ar upeņu sulu.



Poļu galds.
Kaut kāds ķīselis, putna piena konfektes (Ptasie Mleczko), parastās ledenes (Raczki) un gotiņas konfektes (Krowka). Un vēl poļu jaunieši dejoja polonēzi, nejaukt ar polku, kas ir Čehijas vai Slovēnijas tautu deja.



Īsā latviešu- lietuviešu vārdnīca for Dummies.
"Puķīte" izrunājot latviski, lietuviski nozīmē "sieviešu dzimumorgānus."
"Krusa" izrunājot latviski, lietuviski nozīmē "paņemt priekšā mazu meitenīti"

Kāds virsraksts lietuviešu sieviešu žurnālā, ko šķirstīja Emilia- Vagina jautri oda? Tulkojumā no lietuviešu valodas nozīmē- Vai tev ir jūtīga āda?




Savukārt, runājot kā oda mana vargina, tad ir pienācis brīdis manā svaigēšanā, kad uz ādas ir parādījušies plankumaini, niezīgi, sarkani izsitumi, piemēram, uz sejas, rokām. Ceru, ka tā ir kārtēja ķermeņa detoksikācija. Ķermenis attīrās. Vēl viena doma, man ienāca prātā, ka tie izsitumi ir no ķimikālijām un pesticīdiem, kas ir dārzeņos un augļos, kurus ēdu, piemēram, tomātos un gurķos.

Read more...

Svaigēdāji Muskuļkalni!

>> trešdiena, 2010. gada 21. aprīlis

Romeo izteica komentāru, ka būtu labi, ja ēdot zaļas lapas augtu muskuļi. Izrādās, ka aug arī. Kā pirmo var minēt restlinga cīkstoni DŽordžu Hačkenšmitu (George Hackenschmidt) ar iesauku "Krievu lauva", maza auguma cīkstonis, svēra ap 100 kg, savā grāmatā The Way to Life reflektē par garīgumu un uzturu: "I believe I am right in asserting that our creator has provided food and nutriment for every being for its own advantage. Man is born without frying-pan or stewpot. The purest natural food for human beings would, therefore, be fresh, uncooked food and nuts."



Tad kā nākamo gribu pieminēt Stormu (Storm Talifero), kopā ar savu sievu un pieciem bērniem ir svaigēdāji. Storms ir svaigēdājs kopš 1972. gada un savos 60. gados ir saglabājis brīnišķīgu muskulatūru. Nesen iznāca sirsnīga Storma ģimenes dokumentālā filma "Breakthrought"



Populārs vācu svaigēdājs Dirks Riske (Dirk Riske) ēd zaļas lapas jau 15. gadus. Ja ir vēlēšanās krieviski var palasīt interviju ar Dirku Rike



Turpinot uzskaitīt visus kačokus, man emuārā vietas nepietiks. Kā pēdējo pieminēšu Nature Love, kurš ir kultūrists un svaigēdājs jau 7. gadus, pirms tam 25. gadus vegāns. Kādā intervijā viņš raksta, ka no rīta iedzer zaļo lapu koktēli un pa dienu apēd salātus



Kas tad īsti ir proteīni? Enzīmi? Praksē var redzēt, ka ēdot zaļas lapas var uzaudzēt un saglabāt līdz vecumdienām brīnišķīgu, muskuļotu augumu.

Read more...

26. diena Svaigēšana

Gandrīz jau būs apritējis viens mēnesis, kopš pievērsos svaigēšanai. Ēdot tikai zaļas lapas man ir izauguši milzīgi musīši, tagad vairs nevaru rokas taisni noturēt gar sāniem. Plēšu telefona grāmatas uz pusēm, šķaidu galvas kā riekstus.

RAW POWER!



Misters Hulks

Read more...

24. diena

>> pirmdiena, 2010. gada 19. aprīlis

No paša rīta devos uz sēravotu pēc olu ūdeņa pa to laiku mājas Saimniece sāka kurināt lielo baļļu. Balzaka vecuma sieviete, sirmiem matiem un jauneklīgu, gludu seju. Sarunā viņa lietoja tādus vārdus kā "fīča", "kruta". Pastāstīja, ka baļļu nopirka pa Ls 800, labāk esot pirkt priedes, nevis ozola baļļu. Kad baļļu iztukšo, koks saraujas un ozols vissliktāk izplešas.



Pilns galds ar celefāna maisiņiem.



Ar gludekli izgludina trīs slāņu maisiņus līdz viņi beidz sarauties.



Tad izgriež maka šablonus.



Otrs recycling maciņš. Ļoti lepns.



Naktī ar svecēm izgaismoja mežu. Daudz, kas ir sirreāls, maz kas ir reāls. Dredu meitenes recycling kāzu kleita. Brīnišķīgais griezums izceļ vijīgās auguma formas akcentējot taisno līniju harmoniju. hah



Vēl viena recucling kāzu kleita.



Organiski saplūdām ar apkārtējo nakts enerģiju, iederējāmies.






Nana savā elementā, iepriekšējā dzīvē viņa bija afroamerikāniete kovbojs vai
gospeļkora dziedātāja metodistu draudzē. (labots 21.04)



Viss sākas ar to, ar ko beidzās.

Read more...

23. diena

>> svētdiena, 2010. gada 18. aprīlis

Vēl viena diena recycling seminārā. Rīts sākās ar govju ķeršanu mežā. Neprasiet, gari jāstāsta. Pastāstīšu par papīra taisīšanu. Vecas avīzes saplēš mazos gabaliņos un aplej lielā bļodā ar karstu ūdeni. Visu masu mēs sablenderējām putrā. Klāt sametām visādas sūnas, sausās lapas tekstūrai.



Masu izklājām uz plastmasa sieta, kas novilkts uz koka rāmja. Izspiedām visu ūdeni. Virsū uzlikām dvieli un turpinājām sausināt, vēlāk nolikām mitro papīru žāvēties.



Tad no traša mums bija jāveido performances. Viena no grupām izveidoja aizkustinošu ready- made kaķīšu fotogrāfiju izstādi.



Vakara darbnīcā taisījām rokdarbus no visādiem materiāliem. Es no paniņu paciņas izveidoju naudas maku. Attēls pirms.



Un attēls pēc. Gatavs naudas maks. Izveidoju divas kabatas- gan sīknaudai, gan bankas kartēm.



Tā kā šis emuārs savā koncepcijā ir par svaigēšanu un nevis stāsts "Ko Toms dara pa dienu attēlos." Pateikšu, ka man ļoti paveicās ar semināra rīkotājiem. Naza no Rīgas atveda puskilogramu kviešu graudus un lucerna sēklas. Un brokastu musļu vietā ēdīšu žāvētos, diedzētos kviešu graudus. Un istabas skapītis ir pilns ar augļiem, jo Naza piekodināja, lai savācos augļus. Kā jau Kaža teica, ka riktīgi jauki, ka viņiem nav nospļauties, ko Tu ēd, vai neēd. Teikšu, ka nav grūti pie kopīga galda ēst tikai salātus, kaut arī daudziem es joprojām esmu "anoreksiskā modele", daži domā, ka tā ir diēta. Tā nav diēta, kaut kāds ierobežojums. Tas ir mans uzturs, tāpat kā Tev tavs vārītais kartupelis. Pamanīju, ka daži ir apslimuši semināra laikā. Kāpēc? Jo svaigā gaisā ķermenis sāk mobilizēt toksīnu attīrīšanās funkciju.

Read more...

22. diena Stalkeru dienu

>> sestdiena, 2010. gada 17. aprīlis

Burvīgs rīts. Piecēlos pirmais. Laicīgi iegāju dušā. Izgāju mājas pagalmā, saule sildīja sūnu brikšņus, no kuriem augšup cēlās balts aukstās zemes tvaiks. Meža gara elpa. Izpildīju savu ci gun . Brokastīs ēdu dārzeņu salātus, organizatori padomā arī par mani un pasūta salātus ar eļļu, nevis ar krējumu, pieberu klāt ķirbja sēklas un uzleju linsēklu eļļu. Vienīgi man drīz pieriebsies salāti.



Viena aina no mūsu ekšeniem. Mums iedeva virvi un mums bija jāizveido regulārs kvadrāta figūra, visiem turoties pie striķa, protams, acis mums aizsēja. Otrs līmenis bija, ka mums jāizveido trijstūris, neizdvešot nevienu skaņu un acis aizsietas ar šalli. Pilnīgi nenojautu, ka varu pilnīgi apjukt telpā, kad atņem acu gaišumu. Atcerējos vienu meditāciju, kurā visu dienu aizsien acis un tevī atmostas tavas redzes nospiestās maņas.



Tad mēs cēlām pili no plastmasa glāzītēm. Izmantojot tikai apaļu gumiju un mazu striķīti. Nobrīnījos, ka mūsu grupiņa bija labi organizēta un savstarpēji sadarbojās. Mana grupa pirmā uzcēla torni.



Bilde atsit Padomju laiku galdu. Varbūt tie sarkanie toņi vainīgi. Uz galda bija rauga pankūkas ar aveņu ievārījumu, un vinegrets ar vārītām bietēm, skābētiem kāpostiem un marinētiem gurķiem. Sapratu, ka nekāda svaigēšana nebūs, vēders it kā pilns vēl no pusdienu kāpostu salātiem, gāju uz durvju pusi, kad mani pārķēra Naza. Mēs piegājām pie bāra un virtuves ķēkša uztaisīja pilnu šķīvi ar gurķu un tomātu salātiem. Viņa teica, ka uztaisīja pavairāk, lai puisis nenoģībst. Sajutos kā nepilngadīga un anoreksiska modele. Pie galda lietuviešu meitene Nana izmeta komentāru, ka nevarētu ēst tikai salātus. Pastāstīju par svaigēšanas dzīvesveidu. It kā ar galvu māja katram vārdam, ko teicu, bet pie sevis domāja "Dīvainis, runā dīvaini." Pamanīju, ka mani kaitina runāt par svaigēšanu, jo pretī Tev uzmet 5 argumentus. Bet es nediskutēju, es izklāstu informāciju, ja Tev tā der, lieliski! Ja, ne, arī labi, es uz to pusi, bet tu vari un citu. Tad teicu, ka cepts ēdiens ir miris, tajā nav enerģijas. Uz ko viņa man atbildēja, ka es pats neesmu visai enerģiska persona.



Orientēšanās spēlēs laikā es satiku divus stalkerus pie sanatorijas ēkas. Viņi lēni pīpoja savas cigaretes, abiem knapi 15 gadi. Prasīju, vai viņi zina kā iekļūt sanatorijas mājā? Skaidra lieta, ka zina. Mēs izstaigājām pamestās telpas ar vannām.
Stalkeri mūs uzveda uz jumta.



Stalkeri. Viņi pastāstīja, ka kāds džeks esot nosities lifta šahtā, kad zaga krāsaino metālu.



Naza stāstīja, ka kāds balts tēls spokojas pa sanatorijas istabām. Neapmierināts klients? Vienīgais cilvēka ēnas nospiedums pamestajos koridoros.



Vannas, kurās smalkas dāmas un glauni kungi relaksējās ārstnieciskajās Baldones dūņās.



Pirmais sanatorijas stāvs bija nosēts ar grāmatu kalniem. Nolemtas palikt mitras un sapūt, sadalīties kopā ar sienu apmetumu un piedauzīgo, sarkano paklāju. Kas šīs grāmatas lasījuši, kas ir staigājuši pa šiem koridoriem. Tik daudz stāstu.



Ķemeru sanatorija izkonkurēja šo milzīgo 9 stāvu iestādi. Patērētājs vienmēr tiecas pēc lielāka komforta un to varēja atrast svaigi uzceltajos Ķemeros. Kāda sieviete 90. gados sanatoriju nopirka par Ls 1, ar domu, ka sieviete investēs naudu un atjaunos veco norietējošo slavu, bet pēc dažiem mēnešiem viņa izpārdeva visas mēbeles un tehnisko iekārtu. Un sanatorija atkal pārvērtās par rēgainu milzi.



Sanatorijas sienas kalpo par audeklu nesaprastajiem skolas jauniešiem, publiskā sarunu telpa, ar tiem, kas te ieklīst. Redzošā acs.

Read more...

21. diena jeb Welcome to Baldone

>> piektdiena, 2010. gada 16. aprīlis

Esmu ieradies nedēļas ilgā seminārā Baldonē. Un visi labi stāsti sākas ar baznīcas ēku.



Šī, lūk ir Svētā Miķeļa Luteriskā baznīca. 17. gs. Baldonē izveidojās maza luterāņu grupiņa un viņi izštukoja, ka uzcleļ koka baznīcu. Loģiski, ka tā sabruka pēc kāda laika. Tad 18. gs. uzcēla vēl vienu guļbaļķu ēku, bet tā ar ilgi nenoturējās un tad 1825. gadā uzcēla tādu baznīcu kādu mēs to varam skatīties tagad.



Tā ir Ķekavas upīte, kas tek gar sanatoriju, ļoti romantisks parciņš.



Sēravots "Ķirzaciņa". Nezinu. Kas un Kāpēc? Bet avots saucas Ķirzaciņa.



Tagad visas ēkas ir izdemolētas un pamestas, bet agrāk uz sanatoriju brauca daudz cilvēku, lai atgūtu veselību. Iespējams, viskrutākās personas, kas apmeklēja kūrortu bija Kurzemes hercogiene Doroteja un krievu rakstnieks V. Fonvizins.



Īss ieskats sanatorijas dzīvē. No rīta un vakarā pa visu sanatorijas teritoriju skan mūzika, tad no rīta tiek visi modināti doties pie avota dzert astoņas glāzes sēra ūdeņa, vēlāk visi dodas uz dūņu vannām vai pirti. Vēlāk tiek uzcelta sanatorija Ķemeros, kas izkonkurēja Baldones sanatoriju, jo piedāvāja lielākas ērtības.




Apkārt sanatorijai Baldones iedzīvotāji sacēla koka mājiņas, lai tās pa vasaru izīrētu sanatorijas viesiem. Tas esot bijis buržuju rajončiks, bet tagad vairs nē.


Tad es vēl uzzināju, ka Baldonē ir Mūzikas skola, liela un skaista neogotikas stila ēka. Baldonē vēl ir milzīga observatorija. Un kino, kas rāda dažus seansus nedēļa, cena ap Ls 2. Kopumā Baldone ir kluss un mierīgs novads, daudz priežu, kas man atsit jūras klātbūtni. Domāju uzpumpēt ritenim riepu un aizšaut uz sēravotu pēc ūdens. Tas avots smaržo pēc vecām olām un ūdens garšo pēc kanalizācijas, bet esot ļoti veselīgs.

Read more...

  © Blogger template Simple n' Sweet by Ourblogtemplates.com 2009

Back to TOP